Minulý týden byl na Soběslavsku nalezen mrtvý zvláště chráněný luňák červený, který pravděpodobně zemřel na otravu jedem karbofuranem. V úterý měl případ pokračování, kdy u Prostředního rybníka v Kvasejovicích – místní části obce Přehořov zasahovali hasiči a policie. Sbírali další těla uhynulých zvířat.
Potvrdila to Klára Hlubocká z České ornitologické společnosti, která se zabývá vyhledáváním mrtvých otrávených zvířat, na místě byl nejdříve nalezen luňák s podezřením na otravu karboruranem a následně i další kadavery. Právě Klára Hlubocká jezdí vyhledávat mrtvá zvířata, kdy je podezření na otravu. „Zabraňujeme tak možnosti otravy dalších zvířat,“ zmínila.
Případem se zabývají kriminalisté z táborského oddělení hospodářské kriminality. Jak sdělila mluvčí policie Štěpánka Schwarzová, šetření případu začali ve čtvrtek 15. května. „Zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení, jednalo o nález jednoho chráněného dravce, kde se nyní čeká na výsledky znaleckého posudku,“ uvedla s tím, že šetření i nadále pokračuje.
Co je jed carbofuran:
V České republice je v posledních letech zneužíváno karbofuranem otrávených návnad k zabíjení šelem a dravých ptáků. Smrtelná dávka pro ptáky je kolem 0,5 mg na kilogram živé váhy. Ptáci obvykle považují granuli karbofuranu za zrní, přičemž i jediná granule ptáka zabije. Otrávený živočich přitom umírá během několika minut v silných křečích, a proto takové použití karbofuranu zakazuje zákon o myslivosti a zákon na ochranu zvířat proti týrání.
V letech 2004 a 2005 byli v ČR nalezeni čtyři orli mořští prokazatelně otráveni karbofuranem. V roce 2006 byla otrava karbofuranem prokázána u osmi orlů, u jednoho je předpokládána.
Foto,video: redakce.