První pomoc na prvním místě při masivním krvácení mít vždy rukavice

🚑Reálná fotka z nedávného výjezdu. Při práci s bruskou si muž téměř amputoval prsty na ruce. Nic pěkného na pohled. Pacientovi poskytli v dobré víře první pomoc svědci události. Co mohli udělat lépe? Asi už tušíte, že ten zauzlovaný trojcípý šátek úplně správně nebude. Často se v tom chybuje… Ale popořadě. Jak poskytnout účinnou první pomoc při krvácení z končetiny?

 

⚠️Vždy jako první dbejte na svou bezpečnost.

 

🩸Při rozsáhlém poranění, masivním krvácení, nebo pokud si nejste jistí, volejte na tísňovou linku 155.

 

🧤Chraňte se před přenosem infekce při kontaktu s krví. Ideálně použijte rukavice, najdete je třeba v autolékárničce.

 

🥊Vytvořte tlak přímo v ráně. Přiložte na ni tričko, látkový kapesník nebo ideálně nerozmotaný obvaz a tlačte přímo na poranění. Pokud je toho schopen pacient a vy potřebujete mít volné ruce, ať si na ránu tlačí sám.

 

🩹Když je krvácení pod kontrolou a krev stlačené místo neobtéká ani neprosakuje, vytvořte tlakový obvaz. Na ráně nechejte původní materiál a relativně silně ho obvažte, aby tlak nepolevil.

 

🩸V případě masivního krvácení ze zcela nebo částečně amputované končetiny, nebo když bude končetina krvácet z více ran, zaškrťte ji.

 

💪🏻🦵🏻Horní končetiny zaškrcujeme vždy na paži mezi ramenem a loktem, dolní končetiny na stehně. Tam mají končetiny jen jednu kost. Zaškrcení by mělo být vždy minimálně 5 až 7 cm nad poraněním.

 

✅Ideální je samozřejmě profi turniket, ale ten po kapsách nosí málokdo. V autolékárničce ale najdete pryžové škrtidlo. Vypadá jako gumový váleček, který jde rozmotat. Použít jde v nouzi také opasek nebo pevný pruh látky – důležité je, aby bylo škrtidlo alespoň 5 cm široké.

 

❌Když se tedy vrátíme zpět k fotce, zachránci měli zaškrtit končetinu až nad loktem, použili k tomu příliš úzký materiál a nedostatečně ho utáhli.

Zdroj: ZZS Hlavního města Prahy