V Rybitví v areálu jedné z firem zabývající se likvidací odpadu, došlo ve středu 12. července těsně před polednem k požáru elektroodpadu. Na místo bylo povoláno 5 jednotek požární ochrany. Na místo byla vyslána i výšková technika pro monitorování střechy s výšky, aby nedošlo k jejímu zborcení. Informováno bylo i životní prostředí. Jelikož se firma nachází v areálu podniku Synthesia, rozeslal podnik informační zprávu o vzniku požáru dotčeným obcím z důvodu vzniku velkého množství zplodin hoření. Uvnitř síla hoří 190 tun elektroodpadu, převážně baterie z notebooku, domácích spotřebičů, mobilních telefonů, LCD televizí.
Škoda je předběžně vyčíslena na 950 000 Kč jen na materiálu, na silu ještě škoda nebyla vyčíslena. Hasiči budou v tuto chvíli likvidovat požár těžkou pěnou. Zasaženo je jedno silo ze čtyř. Ze sila vychází hustý kouř. Každé nežádoucí hoření produkuje zplodiny hoření, které jsou nebezpečné a toxické. Zásah je pro hasiče náročný, už jen kvůli horku, které panuje v celém Česku. Hasiči se pravidelně střídají u zásahu. Na místo byl vyslán i monitorovací vůz laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč pro měření kvality ovzduší. Na místo se dostavil i statik, který zakázal hasičům vstup dovnitř síla. Ve 14.04 hodin se podařilo hasičům uhasit polovinu elektroodpadu. Zásah je náročný a stále pokračuje. (vh)
Speciální technika ZÚ HZS ČR se podílí na likvidaci požáru 190 tun elektroodpadu, které tvoří převážně baterie z notebooku, domácích spotřebičů, mobilních telefonů a LCD televizí. K požáru v Rybitví, ve firmě jenž se nachází v areálu podniku Synthesia, došlo ve středu 12. července krátce před polednem. 





Na likvidaci následků požáru a k součinnosti jednotkám HZS Pardubického kraje při dohašovacích pracích tak byla ve středu v podvečer na místo zásahu povolána a zároveň vyslána jedna z jednotek záchranného útvaru, konkrétně z dislokace Hlučín.
Pásový nakladač CAT 973D je jedním ze zemních strojů, který je osazen kamerami a termokamerou, a tedy uzpůsoben možnostem manipulace na dálkové ovládání, a to do vzdálenosti až 200 metrů. Při nežádoucím hoření vznikají zplodiny, které mohou být pro zasahující hasiče nebezpečné a toxické. Díky zvýšené mechanické a teplotní odolnosti tak dokáže pasový nakladač v zahořelém objektu účinně rozkrývat a zpřístupňovat skrytá ohniska požáru a velmi obratně a plnohodnotně nahradit ruce zasahujících hasičů, kteří se po vývozu elektroodpadu ven ze sila věnují následně jeho dohašování.
Aktualizace:
Už více než 24 hodin likvidujeme požár v Rybitví.
Požár 190 tun elektroodpadu, který hoří od středeční 12. hodiny se podařilo jednotkám hasičů dostat pod kontrolu ve čtvrtek 13. července v 9.30 hodin.
Na místě svou práci krátce po 12. hodině ukončil pásový nakladač CAT 973D ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín. Stroj, který je osazen kamerami a termokamerou s možností dálkového ovládání stroje. Na místě zásahu vyvážel a rozhrnoval materiál v sile.
Nicméně stále z místa vychází nebezpečný kouř a do ovzduší se uvolňují zplodiny hoření. Jedná se o elektroodpad, baterie a při hoření dochází k uvolňování toxických látek.
Proto nejen hasiči, ale i Magistrát města Pardubice stále doporučují omezit na území městského obvodu Pardubice VII a městského obvodu Pardubice II, pohyb venku a větrání domácností.
Na místě zásahu a v jeho okolí je stále prováděn monitoring stavu ovzduší. Měření provádí laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč. Zatím v ovzduší nebyly naměřeny zvýšené hodnoty koncentrace škodlivých látek.
Nyní jednotky odčerpávají hasební vodu ze sila. Hasební voda poputuje do čističky odpadních vod.
Přesné výše škody nejsou ještě vyčísleny, ale už teď je jen na materiálu škoda 950 tisíc korun.(vh)
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Foto: HZS,ZÚ